TED, TEDx a TEDx Youth

Čo je TED, TEDx a TEDxYouth?

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet.

Na konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju 6 až 18-minútovú reč. Na konferenciách TED už vystúpili aj Roger Ebert, Sheryl Sandberg, Bill Gates, Elizabeth Gilbert, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Brian Greene, Isabel Allende a bývalý premiér Veľkej Británie Gordon Brown. Tri veľké TED podujatia sa uskutočňujú každý rok: TED konferencia sa každú jar uskutočnuje v kanadskom Vancouvri a zároveň s ním TEDActive vo kanadskom Whistleri. TEDGlobal sa zas každý rok uskutočňuje v lete v škótskom Edinburgu.

V roku 2009 TED uvoľnil formát TEDx v podobe voľnej licencie v duchu motta „myšlienky hodné šírenia” ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi* (Organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy.)

TEDxYouth Bratislava je teda nezávislé podujatie formátu TEDx, ktoré sa každoročne koná v Bratislave. Organizuje ho tím nadšených dobrovoľníkov vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu.